29 Eylül 2012 Cumartesi

Adr at H&M

 A spectacular party in Paris launched the AdR at H&M collection


Yesterday night, at the peak of Paris fashion week, an extravagant party launched the AdR at H&M collection with theatrical flair. Hosted by H&M together with fashion icon Anna Dello Russo, the Paradis Ball took place in Paris famed cabaret nightclub Paradis Latin. The glitzy party married fashion, performance and a live showcase by music star Azealia Banks. Friends and fashionistas, including Olivier Theyskens, Rachel Zoe, Jefferson Hack, Poppy Delevingne, Peter Dundas and super models Karlie Kloss, Constance Jablonski, Liya Kebede and Isabeli Fontana gathered to celebrate.
Staying true to AdR’s belief that fashion is something that makes you dream, the eccentric party was the perfect backdrop to present the unabashedly glamorous, playful line of jewelry, shoes and accessories that Anna Dello Russo designed for H&M, which will be on sale from October 4, 2012, in 140 stores worldwide and online.

“We wanted to give the guests an unforgettable experience: an ever-evolving night that started on the red carpet and ended on the dancefloor. We created an amusing cabaret show that, while being pure Parisian entertainment, could also function as a metaphor of the carousel of fashion. There was a vogueing performance, too, and I had an army of mini AdR around me, wearing the collection, just for the sake of something unexpected. Excess for me means success”, says Anna Dello Russo.

“It is great to bring eccentricity to a wider public, and that’s what H&M is doing with this collaboration. It was truly a fun night”, says Caroline de Maigret.

“People love Anna: she is fearless, she loves the stage and she is a great communicator. Anna is totally pop: Andy Warhol would have loved her, I am sure”, says Giovanna Battaglia.

“The Paradis Ball was the perfect way to launch a collection that is all about fantasy and decoration. It was eye-catching, with an optimistic injection of energy that I found particularly inspiring. We hope that our customers are excited about the launch”, says Margareta van den Bosch, Creative Advisor at H&M.


ADR at H&M KOLEKSİYONU PARİS’TE MÜKEMMEL BİR PARTİ İLE TANITILDI


Dün gece, Paris moda haftası zirvesinde, tiyatral bir yönü olan abartılı bir parti ile AdR at H&M koleksiyonu tanıtıldı. Moda ikonu Anna Dello Russo ile H&M’in evsahipliğinde düzenlenen Paradis Ball, Paris’in ünlü gece kulübü Paradis Latin’de gerçekleşti. Gösterişli parti; modayı, performansı ve müzik sanatçısı Azealia Banks’in canlı performansını birleştirdi. Olivier Theyskens, Rachel Zoe, Jefferson Hack, Poppy Delevingne, Peter Dundas ve süper modeller Karlie Kloss, Constance Jablonski, Liya Kebede, Isabeli Fontana ile birlikte moda tutkunları kutlama için bir araya geldi.
AdR’nin modanın hayal kurmanızı sağlayan bir şey olduğu düşüncesine sadık kalan alışılmadık partisi, sınır tanımayacak denli şık ve eğlenceli takı, ayakkabı ve aksesuar koleksiyonunu sunmak için mükemmel ortamdı. Koleksiyon, H&M için Anna Dello Russo tarafından tasarlandı ve dünya çapında 140 mağazada, Türkiye’de ise H&M İstinye Park mağazasında 4 Ekim 2012 tarihinden itibaren satışa sunulacaktır.

Anna Dello Russo, “Konuklara unutulmaz bir deneyim yaşatmak istedik: kırmızı halıda başlayan ve dans pistinde sona eren gittikçe değişen bir gece. Bir yandan saf Paris eğlencesi diğer yandan moda karuseli metaforu olarak görülebilecek eğlenceli bir kabare gösterisi oluşturduk. Vogue izleri taşıyan bir performans da gerçekleşti. Etrafımda koleksiyonu taşıyan beklenmeyen bir mini AdR ordusu vardı. Benim için aşırılık başarıdır” diyor.

“Enteresanlığı daha geniş kitlelere ulaştırmak çok mükemmel ve işte H&M’in bu işbirliği ile yaptığı da bu. Gerçekten eğlenceli bir geceydi” diyor Caroline de Maigret.

“İnsanlar Anna’yı seviyor: korkusuz, sahneyi seviyor ve mükemmel iletişimci. Anna’nın tam bir pop tarzı var: eminim Andy Warhol çok severdi.” diyor Giovanna Battaglia.

H&M Kreatif Danışmanı Margareta van den Bosch “Paradis Ball, tamamen fantezi ve dekorasyonla ilgili bir koleksiyonu sunmanın mükemmel bir yoluydu. Özellikle ilham verici bulduğum optimist enerjiyle göz alıcıydı. Müşterilerimizin satış günü için heyecanlı olduğunu umuyoruz.” diyor.1 yorum:

  1. h&m ye kendisine özel çizgisine desenlerine bayılıyorum.. lana del rey giymişti en son tanıtım kıyafetlerini.. şimdi asıl tanıtım yapıldı heralde :) ama ben bu moda ikonu kadını hiç sevemiyorum. hiç güzel bulmuyorum , güzel giyinebilir ona lafım yok !

    YanıtlaSil